Cel konferencji

Celem konferencji jest przedstawienie wyników badań naukowych i wniosków płynących z praktyki, dotyczących uwarunkowań kulturowych i komunikacyjnych w procesie mediacji i w interakcjach ludzkich poprzedzających mediacje i następujących po nich.

Organizatorzy konferencji starając się propagować ideę mediacji świadomi są faktu, że praktyka wprowadzania tej - w dalszym ciągu jeszcze nowej - instytucji do polskiego porządku prawnego ujawnia istnienie prawnych, organizacyjnych i socjologicznych barier. Świadomość tych ograniczeń, jest niezbędna do tego, by można było konkretne rozwiązania prawne i instytucjonalne dostosować do specyfiki występujących obecnie warunków.

Mediacja jest jednym z tych elementów praktyki działania organów władz publicznych, który przyczynia się do budowy społeczeństwa obywatelskiego i funkcjonowania społeczeństwa otwartego - takiego, w którym stygmatyzacja i wykluczenie społeczne są zjawiskami trwale upośledzającymi jednostki. Mediacja – jako instytucja i jako narzędzie podjęcia dialogu, w sytuacji, gdy strony konfliktu mają szansę uzyskać porozumienie, ale nie mają możliwości uczynienia tego własnymi siłami, staje się nie tylko uprawnieniem, ale obowiązkiem władz publicznych realizujących ideę demokratycznego państwa prawnego w Polsce. Dlatego też organizatorzy pragną podjąć próbę porównania założeń modelowych instytucji mediacji z doświadczeniami praktyków mediacji w szeroko rozumianym obszarze działania władz publicznych, a także porównania praktyki i prawnych warunków prowadzenia mediacji w Polsce i innych krajach.